FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 20 Eylül 2022 194 Görüntüleme

SELİME KADIN – YÜKSEL BÜTÜN (*)

Yüksel Bütün’ü, ordudan açığa alınınca Silifke’de Irmak Kitap evini açtığında tanıdım. Kitaplığımda yer alan çok yapıtı ondan aldım. Hep söyleşide bulunduk. Soruşturması berat ile sonuçlanınca orduya tekrar döndü. Albay olarak emekli olduktan sonra Silifke’ye geldi.
Mehmet Genç, Mahmut Ünal öğretmenim kurucu olduğu Atatürkçü Düşünce Derneği’ne üye oldu, yönetime geldi. Başkan oldu. Prof. Dr. Zafer Üskül ile Göksu Vakfı’nı kurdular. Yıllardır iki sivil toplum örgütünü birlikte yürüttü. Her gördüğümde elinde bir kitap vardır. Onu okurken özümser, altlarını çizer. Gazete, dergilerde yazılar yazdı. Nerede toplumsal hareket var, orada yer aldı. Kırpıntı kağıtları toplattı. Eğitimdeki çocuklara burs verdi. O çocuklar şimdilerde görev yapıyorlar. O dönemde aldıkları Atatürkçü ruhları devam ediyor.
Uzun süre 23 Nisan Çocuk Bayramlarında resim yarışmaları düzenledi. Çocuklar ile bayram sevincini yaşadı.
Selime Kadın, yazarımızın annesi. Kitaba onun adını vermiş. 1996 yılından günümüze değin Sesimiz gazetesinde yayınlanan 2000’e yakın yazıdan 32’si bu kitapta yer almış.
Silifke’de bir asırlık yaşamın içinden us’larda yer almış, kahramanları okuyucu ile tanıştırmış.
Nevruz Kutlamaları, Kentimden İnsan Manzaraları, Aşçı Ali, Selime Kadın, Mersin Lisesi, Ceren, Eşe Kadın, Bir Şehidin Anısına, Prof. Dr. Durmuş Tezcan, Müsteşar, İlhan Selçuk, Bir Hayvan Dostu, Baba ve Oğulları, Mahallenin Delikanlıları, Alamancı, Kafesteki Kuş, Deli Yörük, Yaz Sıcakları ve Bekçi Yaşar, Tatlı Bir Anı, Genç Bir Ozanın Dramı, Bir Dosttan, Arkadaş, Tarihle Yüzleşmek, Bu Kentin Nesini Seviyoruz, Uzun Çarşının En Eskisi, Ana, Nesrin Abla, Bir Garip, Eski Göksu Oteli, Çamlıbel.
Kitap Silifke’nin bir asırlık tarihine ışık tutuyor. Okudukça 1940, 1950, 1960, 1970’li yıllara gidiyorsun. Eski yapılarda o yaşanan olayları bir daha yaşıyorsun. İşte içinden seçip önümüze konan yaşam öyküleri. Bir anı, bir günce. Dostluk, arkadaşlık ve yaşama sevincini görüyoruz.
Yolda, sokakta her gördüğümüz yerde elinde bir kitap, soluklandığında okunan, işte o okunan kitaplar yazıya dökülmüş. 14. kitabı SELİME KADIN ile onu imza gününde gördük. Emeklerine sağlık. Yüreklerine sağlık. Daha çok okunacak kitap var. Daha çok yazacak bunu biliyorum. Sağlıklı uzun ömürler, başarı onunla olsun diliyorum.

(*) SELİME KADIN – YÜKSEL BÜTÜN.
Göksu Mahallesi 68 Sokak Kardeşler Apt. No: 28
Telefon: 0532 468 75 19 Silifke – Mersin

Tema Tasarım | Osgaka.com