FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 18 Temmuz 2020 724 Görüntüleme

SU’DA SEVİNDİRİCİ GELİŞME

MESKİ OLAĞAN GENEL KURULU 20 TEMMUZ’DA

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Mersin halkının yoğun tepkisine yol açan yüksek su faturalarını düşürmeye yönelik adım atmaya hazırlanıyor. MESKİ, 20 Temmuz’da yapacağı Olağan Genel Kurulda; Mersin’de yılbaşından bu yana uygulanan su ücret tarifesiyle birlikte, yurttaşların yüksek su faturalarından yakınması ve büyük tepki göstermesi üzerine, su ücret tarifesinde belirlenen kademe aralıklarının değiştirilmesini gündemine aldı. MESKİ Genel Kurulu, su ücret tarifesinde belirlenen kademe aralıklarının arttırılmasını görüşecek.

Öte yandan, görüşülecek konular arasında, Atıksu ve Bakım Bedeliyle ilgili değişiklikler de yer alıyor. Buna göre; Atıksuyun yüzde 45 oranında uygulanması, Su ve Atıksu Tesisleri Bakım Bedelinin uygulamadan kaldırılması öngörülüyor.    

MUT’A ÖZEL UYGULAMA

Genel Kurul gündemine giren maddeler arasında, Mut özelinde uygulanması öngörülen özel bir bölüm de bulunuyor. Mut, daha önceki su ücret tarifesinde, cazibeyle gelmesi nedeniyle Mersin ilçeleri içinde en ucuz su kullanan ilçeydi. Yılbaşından bu yana uygulanmaya başlayan tarifeyle birlikte, Mersin’deki tüm ilçelerin eşitlenmesiyle fiyat artışından en çok etkilenen ilçe olmuştu. MESKİ Genel Kurulunda yapılacak görüşmede, diğer ilçeler için 1. Kademe Aralığını 10 metreküpten 12 metreküpe çıkarırken; ilçemiz Mut özelinde ise 1. Kademe Aralığının 10 metreküpten 25 metreküpe çıkarılması öngörülüyor.

KADEME ARALIKLARI ARTTIRILIYOR

ATIKSU VE BAKIM BEDELİNDE DEĞİŞİKLİK

Sekiz maddenin görüşüleceği MESKİ Olağan Genel Kurul Toplantısında, konuyla ilgili gündem maddesi şöyle: “Mersin Merkez ve Bağlı Yerlerin 2020 Yılı Su Ücret Tarifesinde belirlenen kademe aralıklarının; Mesken Tarifesi, Ferdi Konut İnşaat Tarifesi, Ferdi İşyeri İnşaat Tarifesi, Belde Tarifesi, 6360 Sayılı Kanun ile Tüzel Kişiliğini Kaybeden Köy Tarifesi, Sanayi Aboneleri Tarifesi ve İşyeri Tarifelerinde; 1. Kademe 0 m3 – 12 m3, 2. Kademe 13 m3 – 25 m3, 3. Kademe 26 m3 – 75 m3 ve 4. Kademe 76 m3 ve üzeri olarak düzenlenmesi, Mut İlçesi özelinde kademe aralığının 1. Kademe 0 m3 – 25 m3, 2. Kademe 26 m3 – 75 m3, 3. Kademe 76 m3 ve üzeri şeklinde değiştirilmesi, Ücret Tarifesinin 1.A) Maddesinde belirlenen atıksu tarifesinin, dâhil olduğu abone grubuna uygulanan birim fiyatı üzerinden %45 oranında uygulanması, Tarifeler ve Abone Hizmetleri Yönetmeliği’nin 24’üncü maddesine istinaden yürürlüğe konulan, Ücret Tarifesinin 3.h) Maddesi ile tahsil edilen Su ve Atıksu Tesisleri Bakım Bedelinin uygulamadan kaldırılması hususlarının Genel Kurulda görüşülmesi.”

KATILIM PAYI VE İADESİ GÖRÜŞÜLECEK

Genel Kurulda ayrıca, katılım payıyla ilgili değişiklik de görüşülecek. Bununla ilgili madde ise şu şekilde: “MESKİ Olağanüstü Genel Kurulunun 16/05/2020 tarih ve 2 sayılı kararı neticesinde, daha önce emlak vergi değerinin %2’si olarak uygulanan su ve kanalizasyon harcamalarına katılım payı emlak vergi değerinin %0,9’una kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren indirilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği (Ombudsmanlık) Kurumunun kararı doğrultusunda, 01/01/2020 tarihinden itibaren %2 oranında katılım payı ödemesi yapan abonelere aradaki farkın iade edilebilmesi hususunun Genel Kurulda görüşülmesi.”

MESKİ Olağan Genel Kurul Toplantısı, 20 Temmuz Pazartesi günü, saat 14’de yapılacak ve toplantıda sekiz madde görüşülecek.

Mersin halkı ve dolayısıyla Mutlular, Büyükşehir Belediyesi Kongre Salonunda gerçekleştirilecek olan Genel Kuruldan çıkacak kararları, kısmi de olsa su faturalarına yansıyacak indirimi dört gözle bekliyor.

İlginizi çekebilir

Akif Çetin’e Darp İddiası

Akif Çetin’e Darp İddiası

Tema Tasarım | Osgaka.com