FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 25 Eylül 2019 1383 Görüntüleme

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ndan Dünyaya Anlamlı Mesaj

Sosyal medya aracılığıyla ilk defa sivil bir taban hareketi olarak 2013’te bir araya gelen kadınlar, kentlerde sürdürülebilir ulaşım için bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla 2017’den bu yana “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” düzenliyor. Üç yıldır Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde bisikletleriyle caddeleri dolduran kadınlar, bu sene Mersin’in de içinde olduğu 112 şehir ve 14 ülkede eş zamanlı olarak pedal çevirdi. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de destekçisi olduğu etkinliğe, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, eşi Meral Seçer katıldı.

Kentlerde sürdürülebilir ulaşımı sağlamak için bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla ilk defa 2013 yılında İzmir’de sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen bir grup kadın, 2017’den bu yana her sene Eylül’ün üçüncü haftasına denk gelen Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde farklı şehirler ve ülkelerde caddeleri bisikletleriyle dolduruyor. Kadınlar tarafından bir sivil taban hareketi olarak gerçekleştirilen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” bu sene Mersin’in de içinde olduğu 112 şehir ve 14 ülkede eş zamanlı olarak gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi’nin de destekçilerinden olduğu etkinliğe,Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, eşi Meral Seçer katıldı.
Kadınların ön planda olduğu kadın-erkek, genç-yaşlı yüzlerce vatandaş Yenişehir İlçesi Uğur Mumcu Parkı’ndan Mezitli Soli Pompeiopolis Antik Kenti’ne kadarki yaklaşık 10 kilometrelik yolda pedal çevirdi. Varış noktasında Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın konseriyle karşılaşan kadınlar coşkulu anlar yaşadı.
Türkiye Belediyeler Birliği’nin ulusal koordinatörlüğünde kutlanan ve bu seneki teması “Güvenli Yürüyüş ve Bisiklet Sürme” olan Avrupa Hareketlilik Haftası’yla da aynı ay içerisinde gerçekleşen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında “şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun” mottosuyla başladı. İzmir’de Sema Gür’ün sosyal medya aracılığıyla örgütlediği sivil taban hareketi, 2017’de 50 şehir, 2018’de 70 şehir, bu sene ise 112 şehir ve 14 ülkede aynı saatte eş zamanlı olarak gerçekleşti. Etkinliğin Mersin ayağında yüzlerce kadınla pedal çeviren Meral Seçer, etkinliğin bir farkındalık oluşturduğunu vurgulayarak, “Bu hafta, Avrupa Hareketlilik Haftası. Süslü kadınların bisiklet turu, tüm dünyada aynı anda aynı saatte yapılıyor. Bu bir farkındalık yaratıyor. Bu saatlerde caddede hiçbir egzoz gazı olmayacak. Aslında bu, kentimizin ve dünyamızın geleceği için bir farkındalık etkinliği. Bunların daha etkin bir şekilde kadınlar tarafından yapılmasını arzu ederim” dedi.

Bisiklet farkındalığına dikkat çekmek için süslendiler

Etkinliğin Mersin ayağında koordinasyonu sağlayan Ebru Budur, farkındalık etkinliğinde dikkat çekmek ve ilgiyi arttırmak için süslendiklerini anlatarak şunları söyledi: “2013 yılından bu yana İzmir’de Sema Gür tarafından kadınların özgürlüğüne dokunmak amacıyla, kadınların bisiklete daha fazla binmesi ve toplumda bunun dikkat çekmesi amacıyla bir farkındalık turuyla başladı. Sonra bu amaç çok doğru bulunduğu için bütün şehirlere yayıldı. Mersin’de temsilcisi olduğum beşinci sene. Bu sene üçüncü etkinliğimiz. Amacımız daha çok kadını bisiklet binmeye özendirmek ve hem toplumun hem yerel yönetimlerin sürdürülebilir ulaşım ve bisikletli, güvenli yollar ihtiyacımıza dikkat çekebilmek. Bu yüzden süsleniyoruz. Çünkü bisiklet dedik, dikkat çekmedik, özgürlük dedik, dikkat çekmedik. Biz de süslendik.”
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer’in de aralarında olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Budur, desteklerinden dolayı Başkan Seçer’e teşekkür etti. Budur, gönüllülük esasına dayalı bir oluşum olduklarını dile getirerek,“Bugün Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer de eşlik etti. Bir sivil taban hareketi bu. Bir çatı değiliz, herhangi bir kurum, kuruluş değiliz. Herhangi bir derneğe bağlı değiliz. Her şehirde gönüllü kadınlar organizasyonu yapıyor. Ben de böyle bir organizasyonu yaparken en büyük desteği kadınlardan alıyorum. Çünkü kadınlar bunun duyurulmasını ve yayılmasını sağlıyorlar. Fakat böyle işte orkestra, müzik, eğlence ve birtakım hizmetler için de belediyemize müracaat ediyorum. Büyükşehir Belediyesi bu anlamda beni yalnız bırakmadı. Geçtiğimiz hafta içerisinde Başkanımız’ın eşi Meral Hanım beni aradı ve katılmak istediklerini söyledi. Onların hepsi toplumda rol model insanlar. Bu anlamda onların katılması çok değerli. 9 yaşından 70 yaşında kadın erkek herkesin bu turda topluma güzel bir mesaj verdiklerine inanıyorum” şeklinde konuştu.
Nilgün Doğan Sarpkaya, bisiklete uzun yıllardan beri ilgisi olduğunu belirterek, etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Ben çocukluğumdan beri bisiklete biniyorum. Gerçekten bisikleti çok seviyorum. Kızıma aşılamaya çalışıyorum. Spor, doğa için ben hep bisiklet. Çok yere bisikletle gidiyorum. Çok keyifliydi, çok güzeldi. Etkinlik boyunca yollarda bize üstünlük sağlanması ayrı bir keyifti zaten. Umarım daha sık ve daha çok olur. Bir ülkedeki bisiklet oranı uygarlığın göstergesidir. Maalesef bizde oran gayet düşük.”

Küçük Elif, herkesi bisiklet sürmeye çağırdı

Henüz küçük yaşta bisiklete ilgi duyup etkinliğe annesiyle katılan ve bisiklet sürmeyi bir yıl önce öğrenen Elif Asya Işık ise vatandaşlara çağrıda bulunarak şöyle dedi: “İnsanlarla birlikte yolda bisiklet sürmek çok güzeldi. Her kadın bisiklet kullanmalı. Herkes, her çocuk, her yaştaki insan bisiklet kullanmalı.”

Tema Tasarım | Osgaka.com