FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 28 Eylül 2023 208 Görüntüleme

TOROSLARDAN MARMARA’YA TAHTACILAR

Akdeniz Sanat Kolektifi 3. Mersin Edebiyat Kampı 23-24 Eylül tarihlerinde Mersin Toroslar Kızılkaya Yeni Dünya yaşam alanında yapıldı.
Silifke’den eşim Nuran, oğlum Ümit Halit Üçyıldız (Poyraz doğa Gezginleri Derneği Başkanı) ve yeğenimiz Belkız Yeşilyurt ile Kızılkaya köyüne ulaştık. Girişte mezarlıkta genç yaşta hakka yürüyen bir can’ın sırlama erkanı vardı.
İki günlük kamp sürecinde, birinci gün;
*Fotoğraf Sergisi (Mersin’den insan hikayeleri),
*Türkiye’nin Deprem potansiyeli, deprem öncesi ve sonrası yönelim ve öneriler,
*Doğaldan yapay zekaya giden yolda sosyal medya,
*Quo Vadis insan nereye,
*Sanatçıların konserleri,
İkinci gün ise;
*Güneşi selamla (Surya Namastra) Yoğa,
*Doğa Yürüyüşü
*Kemal Sunal sinemaya bakış
*İpin Ucundaki Hayatlar (öyküler),
*Toroslardan Marmara’ya Tahtacı Kültürü ve Doğası oturumları yapıldı.
Mersin’den ve Tarsus Çamalanı köyünden gelen konuklar izlediler.
Etkinlik Toroslar Belediyesi, Kızılkaya Yeni Dünya Derneği, Akdeniz Sanat Kolektifi, Çamalan Cemevi tarafından ortaklaşa düzenlendi.
2. gün son oturum 19-20 yy. Bolkar Dağlarının eteklerinde Cocak Deresi kıyısında bulunan Kızılkaya köyünde Toroslardan Marmara’ya Tahtacılar konulu oturum ilgi odağı oldu. Önce Tarsus Çamalanı köyü Cemevi Mengi Grubu bir Avşar Mengi’si oynadılar.
Oturumu yöneten Zeliha Aydın Kelekçi konuşmacıları tanıttı.
Kızılkaya’da böyle bir etkinliğin anlamlı olduğunu belirtti. İlk konuşmacı Tahtacılar konusunda yıllardır araştırmalar yapan Antalya’dan gelen Ali Aksüt söz alarak, Tahtacıların tarih içinde yerini anlattı. Uygurlar’dan Anadolu’ya gelen süreci özet içinde sundu.
Mersin Tahtacılar Derneği Genel Başkanı Sami Akgün, 2007 yılından bu yana tahtacı örgütlenmesini, bu süreç içinde yapılan etkinlikleri belirtti.
Silifke’den gelen araştırmacı yazar Celal Necati Üçyıldız, iki tahtacı obasının Gavur Dağlarının iki yüzünden Marmara’ya giden tarih akışını, Tahtacı yerleşim yerlerini, Mut Tahtacıların Kaz Dağlarında geçen günlerinden örnekler verdi.
Son konuşmacı ise Tarsus’ta yaşayan araştırmacı Hüseyin Gümüş ise, Tahtacıları yabancı araştırmacıların gözü ile anlattı. Onların tarafsız gözlemleri ile Tahtacı tarihini yansıttıklarını belirtti.
Hasan Engin (Mersin İş Adamları Derneği Başkanı) ve Bedri Dölkeleş (Mersin Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı) oturumu izleyenler arasında yer aldılar.
Oturum sonunda, plaket olarak diğer oturumlarda olduğu gibi getirilen çam fidanları konuşmacılar anısına dikildi. Bu etkinlik anısına katılımcıların birer ağacı boy boy büyüyecek.
Bulgar/Bolkar Dağlarının eteklerinde doğa ile iç içe Kızılkaya Yeni Dünya Yaşam alanı iki gün boyunca önemli bir sanat etkinliğine ev sahipliği yaptılar. Seçildiği günden bu yana köyün ve yaşam alanının gelişmesi için büyük çalışmalar yapan Muhtar Canan Kara etkinlik boyunca yer aldı. Katkı sundu. Bu etkinliği hazırlayan Akdeniz Sanat Kolektifi, Yeni Dünya Derneği ve Toroslar Belediyesi’nin emeklerine sağlık.

İlginizi çekebilir

Yangın şehidimiz unutulmadı

Yangın şehidimiz unutulmadı

Tema Tasarım | Osgaka.com