FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 14 Ağustos 2018 576 Görüntüleme

VATANDAŞIN DAMIZLIK ŞOKU

İlçemizde kırsal kalkınma destekleme programı kapsamında dağıtılmak üzere getirilen 115 damızlık sığır, 20’si bayan 3’ü erkek olmak üzere toplam 23 hak sahibine dağıtımı yapıldı. Dağıtım için TIR içinde ilçeye getirilen sığırların düşük kilolu ve beklenenin altında olması vatandaşı kızdırdı. Destekleme kapsamında müracaat eden şahıs başına 5 sığırın düştüğü dağıtımda, sığırların küçük ve ilçe iklimine uygun olmadığını dile getiren köylüler, hayvanları teslim almak istemedi. Ancak, ilçe tarım müdürlüğü yetkililerinin “Haklarınızı yedeklere veririz” sözü üzerine gönülsüz de olsa sığırları teslim almak zorunda kaldı.
Destekleme kapsamında sığır alan Regaip Bıyıklı, “Mersin’in Mut ilçesine gelen genç çiftçi projesi içinde Bakanlığın gönderdiği hayvanlar 5 tanesi 10 bin lira etmiyor. İlgililerin yetkililerin bunla ilgilenmesini istiyoruz. Çünkü hayvanlar damızlık vasfı taşımıyor. Sözleşmedeki gibi değil. Sözleşmede geçen yıl 6 taneydi bu yıl iyisi gelecek dediler 5 adete düşürdüler ama bu yıl gelen hayvanlar geçen yılkinden de kötü. Bizim Bakanlığın projesi vatandaş kalkınsın imkanı durumu iyi olmayanlara veriyorlar zaten herkese çıkmıyor kalkınsın diye veriliyor ama bırak kalkınmayı batırır yani insanları” dedi.
Mehmet Ali Özke ise, “30 hayvan geldi ama bir işe yaramıyor. Damızlık diye geldi ama damızlığı bırak bize zarardan başka bir şey getirmez düveler. Geçen yılın aynısı geçen yıl alan arkadaşlar var 5 yılda baksan bu hayvanlar büyümez. Damızlık vasfını taşımıyor bizim buranın damızlık ırkı ya Holstein olması lazım ya da Simental. Bu gelenlerin cinsini de bilmiyorum” dedi.
Toplu halde hayvanları getiren Tır’ın önünde toplanan köylüler, “5 adet sığır 10 bin lira etmez, Bunu gönderenlerin kendileri baksın” tepkilerini dile getirdi.
Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Kırsal kalkınma destekleri kapsamında 20’si bayan 3’ü erkek olmak üzere 23 kişiye 30 bin TL. Karşılığı alınmadan hibe kapsamında kişi başı 5 büyük baş sığır dağıtımı yapıldı. Şartnamede etçi, kombine ve bunarlın melezleri olacağı kaydedilen sığırların Simental, Esmer, Montofon, vs. melezi olup 9–15 aylık yaşta ve her biri 210 kg olacağı belirtiliyor. Osman Çağlar

Tema Tasarım | Osgaka.com