FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 10 Eylül 2019 2012 Görüntüleme

ZEYTİN HASADINA BAŞLANDI

Mut’ta bu yıl 200 bin ton zeytin ve 30 bin ton da zeytinyağı rekoltesi bekleniyor. Zeytin fiyatlarının açıklanmasıyla birlikte, fiyatların iyi olmasıyla zeytin hasadına 10 gün önce başlandı.

9 zeytin salamura işleme tesisi ile 13 zeytinyağı fabrikasının faaliyette olduğu ilçemizde, 2019 yılında 200 bin ton zeytin ve 30 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekleniyor.
Mersin Büyükşehir Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, “İlçede kayıtlı 10 milyon 500 bin zeytin ağacı yer alıyor. Kayıt dışıyla birlikte 12 milyon zeytin ağacı bulunmakta. 9 zeytin salamura işleme tesisi ile 13 zeytinyağı fabrikası faaliyette. Bin 300 yıllık Anıt Zeytin Ağacının bulunduğu ilçede, toplam 700 bin dekarlık alanın 280 bin dekar alanında zeytin üretimi yapılmakta. Bu yıl zeytin ürünü geçen yıla bakışın yarıya düştü” dedi.
Geçen yıla bakışın ürünün yarıya düştüğünü ifade eden Acar, “Ürün az ama fiyatlar çok iyi. Zeytin fiyatları ise iyi başladı. Elek gözüne göre en alt 2 liradan başlayıp 4,50 liraya kadar alıcı buluyor. Bu yıl ürün az ama kalite çok yüksek” dedi.

ZİRAAT ODASINDAN UYARI

İlçede zeytin hasadına başlanmasının erken olduğunu söyleyen ve bu konuda üreticileri uyaran Mut Ziraat Odası Başkanlığınca, “Zeytinde verim kaybının önlenmesi, kalitenin korunması ve arttırılması, yeni pazar ve fiyat istikrar arayışının devam etmesi nedeniyle ilçemizde zeytin hasadına Eylül ayının 20’sinden sonra başlanılması çiftçilerimizin menfaatine olacağından erken zeytin toplanmaması tavsiye olunur” denildi.
İlçede ilaçsız zeytin ve çok düşük asitli zeytinyağı üretildiğini söyleyen üreticiler ise, “Mut Ziraat Odası Başkanlığının zeytin alımının erken olduğunu söylemekte. Biz de katılıyoruz, ama onların dediği tarihlerde zeytin fiyatlarının bir anda düşeceği korkusu ile zeytin hasadına erken başladık” diye konuştular.

Tema Tasarım | Osgaka.com