FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 7 Kasım 2018 861 Görüntüleme

ZEYTİNYAĞI FABRİKALARINDA HAREKETLİLİK

Mut’ta, zeytin hasadının başlamasıyla birlikte, Zeytin fiyatlarının eleğe göre 1 ile 4 liraya kadar düşmesi sonucu, ilçede bulunan 15 zeytinyağı fabrikası günlük 200 tonun üzerinde yağ üretimi yapıyor. Zeytinyağı üretim tesislerinde üreticiye bir hafta sonrasına sıra veriliyor.
Mut’a bağlı mahallelerde, bahçelerden toplanarak çuval veya plastik sandıklar içerisinde fabrikaya getirilen zeytinler boş haznelere dolduruluyor. Bantlardan geçerek yıkanıyor. Ardından sıkma makinelerine giren ürünler, burada preslendikten sonra, bir dizi işlemlerden geçirilerek depolanıyor ve dinlenmeye bırakılıyor. Bir dizi işlemin ardından zeytinyağı olarak, üreticilere geri veriliyor.
Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, “Bu yıl zeytinimizin geçen yıla göre hem rekoltesi yüksek, hem de yağ olarak tonaj farkı var. İlçe genelinde bu yıl 400 bin tonun üzerinde zeytin rekoltesi ve zeytinyağında ise 30 bin tonun üzerinde rekolte bekliyoruz” dedi.
Mut zeytin ve zeytinyağımızın eşi bulunmadığını ifade den Başkan Yılmaz, “Türkiye’de herkes Mut zeytin ve zeytinyağının kalitesini biliyor. İlçemizdeki zeytin ve zeytinyağının diğer il ve ilçelerdeki zeytin ve zeytinyağından farkı, hem asidinin yok denecek kadar düşük olması, hem damak aromasının yüksek ve organik olmasıdır. Türkiye’de ilaçsız zeytinciliğin tek kenti Mut’tur. Bu yıl fiyatların geçen yıllara göre yarı yarıya düşmesi sebebiyle üretici elindeki zeytinlerini satmak yerine zeytinyağı çıkarmak için fabrikalara götürmekte. Bu nedenle de yağ fabrikaları bir hafta sonrasına gün veriyor. 15 fabrikada yoğun bir şekilde çalışmakta. 4 – 5 kilo zeytinden 1 kilo yağ çıkıyor. Şu an fabrikalar çok yoğun. Yağın kilosu 18 liradan alıcı buluyor. Zeytin fiyatlarının düşük olması sebebiyle üretici yağ çıkarınca fabrikalar yoğunluk yaşıyor” diyerek sözlerini tamamladı.
Zeytinyağı fabrika sahipleri ise, zeytin üretiminin her yıl arttığını belirterek, “Zeytin fiyatları geçen yıllarda 8 liraya yükselince üretici yağ çıkarma yerine satmayı tercih ediyordu.

Bu yıl ise 1 lira ile 4 lira arasında seyreden fiyatlar yüzünden üretici zeytinyağı çıkarmak için sıraya girdi. Bundan dolayı da fabrikalar çok yoğun. Bu gidişle ilçemizde zeytinyağı rekoltesi artabilir. Günlük ilçemizdeki 15 fabrikadan toplam 200 tonun üzerinde zeytinyağı üretimi yapılıyor. Verimin yüksek olmasından dolayı üreticilerimiz çok memnun. Fabrikalarda sızma yağın yanı sıra, posadan yakacak üretimi de yapılıyor” dediler.
Bu yıl hasadın iyi olması nedeniyle zeytinyağı üretiminin ocak ayına kadar sürmesi bekleniyor.

Haber: Hasan ÇETİN

Tema Tasarım | Osgaka.com