FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 15 Kasım 2022 187 Görüntüleme

BOZCAADA – KUZEY EGE VE ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ GEZİLERİNDEN

Akçay, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı doğa harikası, bol oksijenli Kaz dağlarının yanı başında modern, yaz sezonu dışında daha sakin, görülmeye değer güzellikte, huzur dolu bir tatil yöresi. Kuzey Egenin tertemiz havası, paha biçilemez doğal güzelliğin olduğu, sahil kenarında bol palmiyeli, yol boyu çay bahçelerinin sıralandığı yerdir Akçay. Serin akşamların keyifli gezme yolu olan, koynunda Sarıkız heykelini barındıran, sahil yürüyüş yolu “Kordon Boyu” ile ülkemizin güzide bir ilçelerinden birisi.
Ilık bir yaz sabahının şafak vakti arkadaşlarım ile Sarıkız durağında geziye gideceğimiz tur servisini bekliyoruz. Bize tatlı tatlı esen rüzgar eşlik ediyor. Yüzümü hafif hafif okşayarak, adeta uykumu açmaya çalışıyor. Akçay tüm güzelliği ile bin bir çiçek kokularıyla bizi büyüleyerek gitmemizi istemiyor gibi. Bense eski dostlarla, yeni yerleri keşfetmek için yola çıkmanın sabırsızlığı içindeyim.
Akçay’da sabahların bu sessizliği, yerini akşamları kordon boyunun iç tarafına kurulan küçük stantlar ve dükkanlara coşkulu, iğne atsan yere düşmeyen hareketli bir kalabalığa bırakıyor. Alışveriş yapmak istemez ve kalabalıklardan uzaklaşıp kumsalda ay ışığında, ayaklarınız deniz ve kum içinde ya da rıhtımda canlı müzik ve güzel hava eşliğinde kafelerde bir şeyler içmek isterseniz doyumsuz çok keyifli bir andasınız demektir. Tatil yöresi olarak düşünüldüğünde deniz suyu çoğu kişiye göre oldukça serin. Buna rağmen sahili her zaman iğne atsan yere düşmeyecek şekilde de kalabalık oluyor. Temiz havası ve doğası ile doğal yiyecek çeşitleri de bolca olunca çok tercih edilen, tam bir dinlenme yeri. Sabah kahvaltısına taze taze alınan sıcacık, buram buram kokan ekşi mayalı, taş fırın köy ekmekleri, tüm meyve ve sebze çeşitleri, çıtır çıtır salatalıkları, gevrek biberleri, mis kokulu ata tohumlu domateslerin tatları anlatılamaz. Bu bölgenin suyundan mı, havasından mı bilinmez; hepsi de ayrı ayrı çok lezzetliler. İnsanın yedikçe yiyesi geliyor. Hele birde denizde yüzüp gelmişseniz…
Devam edecek…

İlginizi çekebilir

NEŞET ERTAŞ VE ABDALLAR

NEŞET ERTAŞ VE ABDALLAR

Tema Tasarım | Osgaka.com