FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 17 Mayıs 2022 492 Görüntüleme

Çıtlık’tan İzzet Öz anısına doğa yürüyüşü ve fidan dikimi

Mut Çıtlık Doğa Gezginleri, geçtiğimiz günlerde trafik kazasında yaşamını yitiren genç grup üyelerinden İzzet Öz (19) anısına, doğa yürüyüşü ve fidan dikimi gerçekleştirdi.
Mut’un Sertavul Yaylası’nda Akçeşme mevkisinde gerçekleştirilen etkinliğe, İzzet’in ailesi, yakınları, arkadaşları ve doğa gezginleri ile Mut Orman İşletme Müdürü Necmi Poscu ve orman işletme personeli katıldı.
Mut Orman İşletmesi’nin fidan, Mut Belediyesi’nin araç desteği verdiği etkinlikte konuşan Mut Çıtlık Doğa Gezginleri yöneticilerinden Nihat Mustul, “Bir genç düşünün; umutları, hayalleri dopdolu, o kadar güler yüzlü, kahkaha dolu, umut dolu, çevresine ışık saçan, enerji yüklü güzel mi güzel, dünyanın bütün güzellikleri onun üstünde toplanmış sanki ve böyle bir insanı, Çıtlık Doğa Grubu’nun üyesi, arkadaşlarıyla bizim doğa yürüyüşlerine katılan İzzet Öz’ü geçtiğimiz günlerde kaybettik. Ölüm bütün canlılar için geçerlidir. Her insan, her canlı sonunda ölecektir. Hepsi yalan bir ölüm gerçek, demişler ya; ama böylesine güzelliklerle donatılmış bir insanın böyle genç yaşta ölmesi acıların en acısı. Ailesine, yakınlarına, dostlarına, arkadaşlarına, Çıtlık ailesine, bütün Mut halkına başsağlığı diliyorum. Işıklar içinde uyusun. Yıldızlar yoldaşı olsun.” dedi.
Yürüyüş yapacakları ve fidan dikecekleri bu yolu Mut Orman İşletmesi’nin 3 yıl önce açtığını ve yol açılırken zorunluluktan bazı ağaçların kesildiğini, kesilen her ağaç için ise yerine 10 ağaç dikme sözü verdiklerini anımsatan Nihat Mustul; pandemi nedeniyle ertelenen sözlerini şimdi yerine getireceklerini söyledi. Mustul, “Sözümüzü işte bugün tutmaya niyetlendik. Ama İzzet’i kaybettik. Dedik ki; bu yol bundan sonra ‘İzzet Öz Yürüyüş Yolu ve Anı Ormanı’ olsun. İzzet Öz anısına dikeceğiz bu fidanları.” şeklinde konuştu.
Bundan sonra her yıl Mayıs ayında İzzet Öz anısına bir doğa yürüyüşü yapacaklarını kaydeden Mustul; etkinliğe katılanlara, fidan desteği sağlayan Mut Orman İşletmesi’ne ve personeline, araç desteği sağlayan Mut Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti.
Fidan dikimi öncesi konuşan Mut Orman İşletme Müdürü Necmi Poscu ise, genç kardeşimiz için yapacağımız en güzel şeyin fidan dikmek ve anısını yaşatmak olduğunu söyledi. Poscu, “Burada diktiğimiz fidanların büyüdüğü sürece, onların nefesi diğer insanlara oksijen anlamında fayda sağlayacak. Her fidanı bir değer olarak öngördüğümüz zaman, fidanlarımızı burada toprakla buluşturup, diğer insanlara nefes verdiği sürece yaşadığı, aramızda olduğunu unutmamak anlamında güzel bir hatırası olacak. Yapacağımız en güzel şey bundan sonra bu değerleri yaşatmak. Genç arkadaşımız toprağında rahat uyusun, mekanı cennet olsun. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından İzzet’in annesi Meryem Öz tarafından ilk fidan toprakla buluşturulup can suyu verilirken; yürüyüş yoluna ve fidan dikim alanına, “İzzet Öz Yürüyüş Yolu ve Anı Ormanı” tabelası çakıldı.
İzzet Öz anısına yapılan etkinlikte, 130 fidan toprakla buluştu. Fidan dikiminin ardından etkinlik, Akçeşme’den Sertavul su kaynağı Güldür’e kadar yapılan yaklaşık 5 km’lik doğa yürüyüşüyle sonlandı.
Etkinlikle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GEZGİNLERİ sayfasından ulaşılabilir.

İlginizi çekebilir

MİY NAMAĞLUP GİDİYOR

MİY NAMAĞLUP GİDİYOR

Tema Tasarım | Osgaka.com