FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 8 Haziran 2021 252 Görüntüleme

Çağımızın Tehdidi: Siber Zorbalık

Günümüzde internet, hayatımızı her konuda kolaylaştırmaya aynı zamanda önemli bir yer edinmektedir. İnternet kullanımı ise özellikle çocuklarda ve gençlerde yoğun olduğu da bilinmektedir. Özellikle pandemi koşullarında eğitimin online olarak devam etmesi ve eve kapanma durumlarında söz konusu kullanımın daha da arttığını da söyleyebiliriz. İnternet hayatımıza önemli ölçüde olanak sağladığı gibi siber zorbalık gibi birtakım riskleri de içinde barındırmaktadır. Siber zorbalık, hedef seçilen kişileri korkutmaya, kızdırmaya ya da utandırmaya yönelik olarak tekrarlanan bir davranıştır. Kısaca dijital mecralar vasıtasıyla kasıtlı olarak birine zarar vermek anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse; sosyal medyada bir kişi hakkında yalanlar yaymak ya da utandırıcı fotoğraflar yayınlamak, mesajlaşma platformlarından incitici mesajlar ya da tehditler yollamak, başka birinin kimliğiyle başkalarına kötü mesajlar göndermek gibi davranışlar siber zorbalığa girmektedir. İnternet kullanımının çocuklarda ve gençlerde fazla olduğu gibi bu durumdan da en çok onlar etkilenmektedir.

Çocuklar Siber Zorbalıktan Nasıl Korunabilir?

Bir telefon veya sosyal medya hesabına sahip olmadan önce bunların nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili çocuklarla konuşabiliriz. Sosyal medya da dahil olmak üzere pek çok uygulamanın zarar verici davranışlara karşı bazı önlemler içerdiğini söyleyebilir, bunları nasıl kullanabileceklerini gösterilebilir. Tanımadıkları kişilerden gelen arkadaşlık veya takip etme isteklerini kabul etmemelerini ve kendilerini rahatsız eden kişi ve paylaşımları engelleyebileceklerini, şikayet edebilecekleri söylenebilir. Çocuğun gelişim dönemini göz önünde bulundurarak paylaşım yapmadan önce size danışmasını önerebilirsiniz. Bir paylaşımdan dolayı bir kişi eğer inciniyorsa ve söz konusu davranışın yapılmasını istememesine rağmen buna maruz kalıyorsa; bunun bir zorbalık davranışı olduğunu belirtebiliriz. Bu konu ile ilgili karşısındaki kişiyi uyarmasını, uyarılarının cevapsız kaldığı süreçte sizinle paylaşmasını önerebilirsiniz.
Çocukların yaşadığı bu problem üzerine konuşmak ise kritik bir öneme sahiptir. Yaşadıkları zorluğu paylaşmaya ve onların taşıdığı yükü hafifletmeye yardımcı olunmalıdır. Diğer yandan sahip oldukları güvensizlik ve çaresizlik hislerine karşın onları sevdiğimizi, onlara değer verdiğimizi söyleyebiliriz; yanlarında olduğumuzu ifade edebiliriz ve çözümün mümkün olduğunu, yardım edebileceğimizi belirtebiliriz.

İlginizi çekebilir

EN GÜZEL KOKULARIN İZİNDE

EN GÜZEL KOKULARIN İZİNDE

Tema Tasarım | Osgaka.com