FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 21 Mayıs 2019 1491 Görüntüleme

ÇITLIK’TAN 2. ÜTME ŞENLİĞİ

Mut Çıtlık Doğa Gezginleri (ÇIDOG), 2. Ütme Şenliğini gerçekleştirdi.

Mut’ta doğa ve yürüyüş geleneğini başlatan ve bir çok etkinliğe imza atan Mut Çıtlık Doğa Gezginleri, geçen yıl başlattığı Mut Çıtlık Ütme Şenliğinin ikincisini Kadıköy’de yaptı. Eski kültürleri yaşatmak adına gerçekleştirilen şenliğe, çok sayıda doğasever katıldı.
Hafta sonunda düzenlenen şenlik için Mut Karacaoğlan Çınaraltı Parkında toplanan doğa gezginleri, buradan Barabanlı ve Fakırca köyleri güzergahını takip ederek, Ütme Şenliğinin yapılacağı Kadıköy’e yürüdü. Yaklaşık 6 km’lik yürüyüş sonunda Kadıköy’e ulaşan gezginler, burada İbrahim Akpınar ve ailesine konuk oldu.
Ütme Şenliğinde geçmiş zamanlarda yapıldığı gibi buğday başakları ateşte ütüldü ve doğa gezginleri ütmeleri elleriyle ovalayıp üfleyerek, taneleri başaktan ayırdı. Ütmelerin yenilmesinin ardından, şenliğe katılanlar bağlama eşliğinde söylenen türkülere eşlik etti.
Mut Çıtlık Ütme Şenliğinin ikincisini düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi Sahibi Nihat Mustul, geleneksel hale getirdikleri çok güzel bir etkinlik gerçekleştirdiklerini söyledi. Eski kültürlerimizi yaşatmak adına bu şenliği yaptıklarını belirten Mustul, kendilerine evsahipliği yapan ve çok güzel bir şekilde ağırlayan İbrahim Akpınar ve ailesine, ayrıca katılımcılara teşekkürlerini iletti. Mut Çıtlık 2. Ütme Şenliğine katılan doğa gezginleri de çok güzel bir gün geçirdiklerini belirtirlerken, etkinliği düzenleyenlere ve evsahibi Akpınar ailesine teşekkür ettiler.

Tema Tasarım | Osgaka.com