FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 27 Nisan 2021 185 Görüntüleme

Evlerimiz, Keşfedilmemiş Beceri Atölyeleri

Hayat bu ya akıp gidiyor durmaksızın. Biz insanoğlu ise hep bir şeylerin zamanını bekleyerek avunuyoruz. Kim bilir nice AN’lar olmuştur, avuçlarımızın arasından kayıp giden farkına bile varamadığımız.
Kimileri şu hayatta hayalini kurduğu ev, araba, evlilik, eş, bekler, kimileri kucağına alacağı bir minicik kalbin kollarının arasında atmasını bekler, kimileri de doğan bebelerin bir an önce büyümesini, kendi ayakları üzerinde durduğunu görmeyi bekler…
Bizler hep bir şeyleri beklerken, hayatta oyunlarını kurarak geçip gitmeye devam ediyor. Aslına bakarsanız beklemek boşuna, hiçbir şeyin zamanı yoktur, an vardır, anı yakalamak ve yaşamak vardır. En basitinden çocukların anne babasını anlaması için büyümesini beklemeye gerek yoktur, çocuk henüz anne karnındayken duyup, hissedip anlamaya başlar annesini babasını… Ya da çocuğun gelişimini destekleyecek birçok beceri için okula başlama zamanını bekler çoğu anne baba, oysaki çocukların yaşam için gerekli tüm becerileri öğrenme yolculukları doğduklarında başlar. Anne babalar içinde çocuklarını kucaklarına aldıkları an başlar aslında hayat dersi ve öğretme serüveni. Bunun için uygun ortamlar yaratıp, anı değerlendirebilmeleri ise çocuğun doğru bir şekilde gelişmesi ve hayata hazırlanması için kilit noktadır.
Çocukların dış dünyayı tanıması ve keşfetmesi için ev içinde geçirilen her an önemli ve değerlidir. Çünkü çocukların öğrenmeye açık, meraklı ve istekli oldukları anları görebilmek ya da bu anları onlara oluşturabilmek asıl mesele. Biliyorum çoğu anne baba için bunlar kulağa çok hoş geliyor ama yapılması da bir o kadar zor gibi geliyor anlıyorum. Ama inanın çok kolay. Sadece çocukların kalbine giden yolu (OYUN) keşfetmeniz yeterli. Çocuğun en önemli uğraşı oyun yolu ile küçük yaşlardan başlayarak onları gerçek hayata çok rahat hazırlayabilirsiniz. Tabi sabırlı olmayı da unutmayalım 🙂
Son günlerde sıkça duyuyoruz beceri atölyelerini. Amacı; çocuklara yaparak yaşayarak öğrenme imkânı sunarak, çocukları hayata hazırlamak ve gelişimlerini desteklemek. Birçoğumuz da çocuğumuzun birtakım becerileri yaparak yaşayarak öğrenmesi için ya bu atölyelerin kurulmasını bekliyoruz yada sihirli bir el… Bilemiyorum artık ama bildiğim tek bir şey var o da zaten doğru kullanmasını bilirseniz her evin bir beceri atölyesi olduğu.
Nasıl mı?
Çocuklar hareketlenip emeklemeye başladıklarında evi keşif serüvenleri de başlar. Bu keşiften en çok nasibini alan bölüm ise çoğunlukla mutfaklardır şüphesiz. Rengarenk, çeşit çeşit, üstelik de sesli bir sürü araç gereç var nede olsa.Tabii burada önemli olan detay, çocuklarımıza zarar vermemek için gerekli tüm tedbirleri almak gerekiyor.
Öncelikle tencereler, kapaklar, kaşıklar, sesleri tanıma ve ayıt etmede çok fonksiyoneldir. Kapakları yerlerine oturtmak da ayrıca bir mühendislik zekası gerektirir. Uzanamadığı yerler için tencereyi veya leğenleri ters çevirip üzerine çıkmak ya da çekmecelerin kulplarına basarak tezgaha tırmanmak da yine problem çözme becerisi için bulunmazdır. Kaşık tutmak, hamur işleri yaparken bir parça hamurla onunda oynamasına fırsat vermek, ince motor kaslarının gelişimi açısından önemli birer hamledir.
Yaşı ilerledikçe tehlike arz eden unsurları ortadan kaldırarak çocuklarla beraber oyunlar kurarak (lokantacılık, aşçılık, garsonluk, marketçilik, piknik vb) gibi birlikte etkin vakit geçirirken çocuğunuzla aranızda çok güçlü bir iletişim zinciri kurduğunuzu da göreceksiniz.
Alışveriş listesini birlikte hazırlayıp, beraber alış veriş yaparak, öncelikli ihtiyacınız olanı ve paranıza göre almanız gerektiğini, alış veriş yaparken ürün alırken nelere dikkat etmesi gerektiğini, alınan ürünleri evde birlikte yerleştirerek nerde ve nasıl saklanması gerektiğini öğretmiş olursunuz. Çocuğa bir alışverişin nasıl yapılması gerektiğini, nelere dikkat etmesi gerektiğini defalarca anlatmak yerine bir kez yanınızda alışverişe götürüp onunla konuşarak ve anlatarak birlikte yapacağınız alışveriş çok etkili olacak ve kalıcı öğrenme sağlayacaktır.
Yine çocuğunuzla yemeklere birlikte karar verip iş bölümü yapabilirsiniz. Böylece, kendi pişirdiği yemeği çok daha kolay yemesinin yanı sıra yemek yeme sorunlarıyla daha kolay başa çıkmasına yardımcı olacağından şüpheniz olmasın. Yine çocuğunuz sağlıklı beslenme alışkanlıklarını da bu sayede çok daha kolay edinecektir. Yemek yaptıktan sonra oluşan dağınıklığı da yine neden yapılması gerektiğini de sohbet havasında konuşarak birlikte toparlamak, çocuklarda sorumluluk duygusunu geliştirecek ve sonraki süreçlerde odası da dâhil, tüm yaşam alanları daha derli toplu bırakma davranışı edinecektir.
Basit dikiş tekniklerini de yine sizin gözetiminizde yapmasına fırsatlar sunmalısınız. Eski kullanılmayan kumaşlar ve kıyafetlerle oyuncaklar, bebeklerine kıyafetler, basit süs eşyaları yaparak hem öz bakım gelişimini hem de yaratıcılığını desteklemiş olursunuz. Çamaşırları makineye atmak için renklerine göre gruplamasını isteyerek, yine kuruyan çamaşırlar birlikte katlarken gruplandırarak ve ayırmasını isteyerek, bulaşık makinesine kirli olanları uygun bölmelere yerleştirmelerini isteyerek bilişsel gelişimini desteklersiniz. Bir çok sebzeyi bir araya getirip salata yapmak, yoğurt yaparken sütün ısısını birlikte kontrol etmek, birlikte yoğurt mayalamak, yemeğin yanmaması için ateşi azaltmak, kek yapmak, pişerken izleyip kabarmasını gözlemlemek, yemeğe tuz eklemek, baharat eklemek, mutfaktan çıkan sebze meyvelerin kabukları ve atıklarını, çay posasını, yumurta kabuklarını bir kutuda biriktirip kompost hazırlamak gibi bunların hepsi aslında aynı zamanda da steam eğitimidir.
STEAM: Bu kısaltma, Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) Art(Sanat) ve Mathematics (Matematik) kelimelerindeki ilk harfleridir.
Yine birlikte yaptığınız ama istediğiniz lezzeti yakalayamadığınız yemekleri yerken diğer aile bireylerinin ve özellikle eşinizin, eline sağlık, bir dahaki yaptığında eminim daha güzel olur vb. gibi anlayışlı ve hoşgörülü tutumları ile çocuk hata yapmanın normal olduğunu, herkesin hata yapabileceğini görmüş olur. Hoşgörü ve sabır gibi olumlu yaklaşımlarla çocuğa hata yapmaktan korkmamayı ve hatası ne olursa olsun onun yanında olacağınızı göstermiş oluyorsunuz. Bu aynı zamanda da sosyal beceriler ve öz güven açısından gerekli ve güçlü bir tutumdur.
Bütün bu örnekleri çoğaltarak farklı deneyimlerle evlerimizi beceri atölyesine dönüştürmek konusunda tüm detaylar siz değerli ebeveynlere kalmış… Tüm bu becerileri cinsiyet ayrımı yapmadan uygulamak tüm çocukların gelişimi, gerçek dünyaya uyumu ve problemlerle başa çıkabilme yetisi açısından gerçekten çok önemli ve elzem.
Çocukların, en sabırlı ilk öğretmenlerin gözetiminde, yaparak yaşayarak, deneyip yanılarak öğrenmek en doğal hakları diyerek;
En donanımlı beceri atölyelerinin kapılarını sonuna kadar açalım evlatlarımıza…
O halde başlasın en eğlenceli hayat dersleri…

Çocuklarınızla birlikte, içine bol bol sevgi kattığınız güzel AN’lar yaratmanız dileğiyle…

Tema Tasarım | Osgaka.com