FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 27 Temmuz 2021 168 Görüntüleme

MUT’TA TOPLUMSAL DUYARLILIK

Mut’u Silifke ve Anamur’la kıyasladığımızda, ekonomik yönden ikisinden de hızlı bir gelişme göstermektedir. Bu da tarıma, meyve ve sebzeciliğe dayanmaktadır. Tabi bu gelişme doğal olarak nüfusu ve yapılaşmayı da arttırmaktadır.
Mut böylesine büyüyüp gelişirken kültürde, sanatta, toplumsal duyarlılıkta nasıl ve nerede peki? Şunu çok açık söylüyorum ki, ne yazık ki bu konuda Silifke’den de, Anamur’dan da çok çok gerideyiz.
Toplumsal konulara duyarlı insanlar ille de okumuş insanlardan çıkmaz. Nice diplomasız insan vardır ki, nice diplomalı insandan çok daha duyarlıdır. Buna rağmen, toplumsal duyarlılık denildiği zaman yine de insanın usuna ilk, o toplumun okumuş insanları, sivil toplum örgütleri, sendikaları gelir. Okumuş insanları da öğretmenlerdir, sağlıkçılardır, eczacılardır, savunmanlardır, mühendislerdir, mimarlardır, kamu çalışanlardır, muhasebecilerdir…
Peki en temel toplumsal sorunlar nelerdir?
Doğayla ilgili sorunlardır…
Çevresel sorunlardır…
Kentin yaşamsal sorunlarıdır…
Kültür sanat sorunlarıdır…
Ve bütün bunlarla ilgili etkinliklerdir…
Silifke’yi de, Anamur’u da bu konuda az buçuk biliyorum; görüyorum, izliyorum… Yukarıda da söyledim ya, bizden kat kat öndeler bu konuda.
Kenti ilgilendiren bir konuda bir basın açıklaması mı yapılacak, ya da başka bir etkinlik mi var, onlarca insan, hem de yarıdan çoğu kadın, içlerinde öğretmenler, mühendisler, mimarlar, savunmanlar, eczacılar, doktorlar, kamu çalışanları, sendikalar…
Ya Mut’un eczacıları, öğretmenleri, savunmanları, doktorları, mühendisleri, mimarları, muhasebecileri, sendikaları, kamu çalışanları?..
Herkes oturup kendisini bir sorgulamalı bu konuda.
Nüfusumuz Anamur’la aynı. Ama toplumsal duyarlılık konusunda uçurum var aramızda.
Bir insanın sorumluluğu yalnızca kendi işiyle uğraşmak olmamalı, “para kazanayım, cebim dolsun, gerisi bana ne” dememeli hiç kimse. Çünkü her insan topluma, dolaysıyla yaşadığı kente karşı da sorumludur, sorumlu olmalıdır.
Doğru, iyi, güzel şeyleri düşünebiliriz, ama asla yetmez bu. Bunları davranışa dönüştürmediğimiz sürece hiçbir önemi olmaz, olamaz.
Bu kent toplumsal duyarlılığını ayağa kaldırmalı bence. Susmak, sessiz ve seyirci kalmak, para kazanmayı tek amaç edinmek hiçbir güzellik katmaz bu kente, bu halka. Aslında kendimize de.
Kaç masada, kaç işyerinde bu tür konular konuşuluyor acaba Mut’ta?
Elbette ki herkes kendi işinde de çalışacak, para da kazanacak. Buna kimse bir şey diyemez. Benim demek istediğim bu değil. Aydınım diyen insanların toplumsal duyarlılık da taşıması, bu konuda önderlik örneklik yapması. Söylemek istediğim bu.
Biraz da bu konulara kafa yoralım mı?..

Tema Tasarım | Osgaka.com