FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 10 Haziran 2024 21 Görüntüleme

MUT’TA YKS HEYECANI

ÖSYM tarafından üç oturumda düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), bu yıl ilk kez sınav merkezi içine dahil edilen ilçemiz Mut’ta da yapıldı. Cumartesi ve Pazar günü yapılan YKS, Mut’ta birinci gün 9 okulda, ikinci gün 6 okulda gerçekleştirildi. İlçemizde Cumartesi günü düzenlenen birinci oturuma 2 bin 150 öğrenci katılırken; Pazar günü düzenlenen ikinci ve üçüncü oturuma ise bin 200 civarı öğrenci katılarak, üniversiteye girebilmek için ter döktü.
Ülke genelinde, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 8 Haziran Cumartesi günü düzenlenen YKS’nin birinci oturumu, tüm sınav merkezlerinde Türkiye saati ile 10.15’te başladı.
3 milyon 120 bin 878 adayın başvuruda bulunduğu Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı 81 ildeki 245 sınav merkezi ile KKTC Lefkoşa ve Hırvatistan Zagreb’de yapıldı.
ÖSYM tarafından düzenlenen sınavda adaylara Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri’nden 120 soru yöneltildi ve 1. oturum 165 dakika sürdü. Sınav, saat 12.15’te sona erdi.
9 Haziran Pazar günü düzenlenen Alan Yeterlilik Testi (AYT) soruları, Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Felsefe, DKAB (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) ve Yabancı Dil (İngilizce) derslerinden oluştu. Sınavda toplam 160 soru bulunurken, öğrencilere yanıtlamak için 160 dakika süre tanındı.
Üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) ise 15.45’te başladı. YDT’de, adaylara 80 soru yönetildi ve sınav süresi 120 dakika oldu.
Daha önce sınav için çevre il ve ilçelere gitmek zorunda kalan Mut’taki öğrenciler, bu yıl ilk kez ilçede sınava girebilmenin rahatlığını yaşadılar. AK Parti MKYK Üyesi hemşerimiz Mustafa Sever’in girişimleriyle, bu yıl ilçemiz Mut da ÖSYM sınav merkezlerinin içine dahil edilmişti. İlçemizde yapılan YKS’de TYT sınavının yapıldığı birinci oturumu ilçedeki 9 okulda; AYT ve YDT sınavlarının yapıldığı ikinci ve üçüncü oturumu ilçedeki 6 okulda gerçekleştirildi. Mut’ta Cumartesi günü yapılan birinci oturumda 2 bin 150 öğrenci, Pazar günü yapılan ikinci ve üçüncü oturumda ise bin 200 civarı Mutlu öğrenci katıldı ve yüksek öğrenim kurumlarına girebilmek için ter döktü.
Üniversite sınavlarının ilçemizde de yapılmasından dolayı duydukları mutluluğu ve memnuniyeti dile getiren öğrenciler ve öğrenci velileri; daha önce sınav için uzak yerlere gitmekten kurtulduklarını belirterek, çok güzel bir hizmete imza atıldığının altını çizdiler. Mut’un sınav merkezi içine alınmasında emeği geçenlere teşekkürlerini ileten öğrenciler ve veliler, Kamu Personel Seçme Sınavı’nın da (KPSS) ilçede yapılması yönünde yetkilerden talepte bulundular.
Üniversite sınavlarının Mut’ta yapılması için girişimleri sonuç veren AK Parti MKYK Üyesi hemşerimiz Mustafa Sever, sınav öncesi yayınladığı mesajla öğrencilere başarılar diledi. Sever, mesajında şunları kaydetti: “Bu hafta sonu yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavına girecek olan gençlerimize uzun yıllar boyunca verdikleri emeklerin değer bulması dileklerimle başarılar dilerim. Gençlerimizin hayatlarının önemli bir dönemeci olan bu sınavın yapılacağı cumartesi pazar günleri gerek trafikte gerekse sosyal alanda daha sessiz davranma duyarlılığı göstermemiz gerektiğini de tüm hemşerilerime hatırlatmak isterim. Yaptığımız çalışmalar neticesinde bu yıl YKS sınavının ilk kez Mut İlçemizde de yapılacak olması, bu vesile ile binlerce öğrencimizin ve velimizin maddi manevi külfete girmekten kurtulacak olması bizler için son derece önemli bir eksiğin giderilmiş olmasıdır. İnşallah önümüzdeki yıl sınav merkezi olmayan diğer ilçelerimizde de YKS’nin yapılması için gereken çalışmaları şimdiden başlatmış bulunmaktayız. Bu vesile ile geleceğimiz ve gözbebeğimiz olarak gördüğümüz gençlerimize yeniden başarı dileklerimi iletir, gençlerimizin bu süreçte yanında olan velilerimizi ve öğretmenlerimizi de ayrıca tebrik ederim.”

İlginizi çekebilir

ALMANYA İZLENİMLERİ İKİ / 1

ALMANYA İZLENİMLERİ İKİ / 1

Tema Tasarım | Osgaka.com