FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 5 Şubat 2019 1307 Görüntüleme

Trafikte Yaya Önceliği

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü, ‘Trafikte Yaya Önceliği’ konulu bir basın bülteni yayınladı.
Yayınlanan bültende şöyle denildi:
Ülkemiz genelinde trafikte araç öncelikli anlayış hakimdir. Yaya önceliğini tesis etmek ve yayaların hakkını korumak için 2918 sayılı Karayolları trafik Kanununun yayalarla ilgili 74.maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde değişiklik yapılmıştır. İlgili kanun maddesinde; “Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.” hükmü getirilmiştir.
Ayrıca bu konuya ilişkin farkındalığın artırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması amacıyla İçişleri Bakanımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır.
Bu kampanya 6 Şubat 2019 Çarşamba günü tüm Türkiye de aynı anda İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU tarafından başlatılacaktır. Ayrıca ilimizde de 06 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00 – 13.30 saatleri arası Akdeniz İlçesi İsmet İnönü Bulvarı Ulu Camii Meydanı Önü yaya geçidinde Sayın Valimiz Ali İhsan SU, İl Protokolü, Medya mensupları ve öğrencilerimizin katılımıyla kampanyaya start verilecektir. İl Merkezi ve tüm ilçelerimizde ışıksız yaya geçidi ve okul geçitlerinde polis ve jandarma personeli görevlendirilerek tüm sürücü ve vatandaşlarımızın kampanyaya dikkatleri çekilecektir.
Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Tema Tasarım | Osgaka.com