FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 4 Eylül 2019 2292 Görüntüleme

ADLİ YIL BAŞLADI

2019-2020 Adli Yılı başladı. Pazartesi günü başlayan Adli Yıl açılışı için, ilçemizde tören düzenlendi. Adli Yıl açılışı öncesi, ilçemizdeki yargı mensuplarınca Hükümet Caddesindeki Atatürk Anıtına çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Atatürk Anıtında düzenlenen tören sonrası Adli Yıl açılışı nedeniyle, Mersin Barosu Mut Temsilciliği tarafından Mut Adliyesinde resepsiyon verildi. Resepsiyona, İlçe Kaymakamı Muammer Köken, protokol üyeleri, ilçemizde görev yapan Hakim, Savcı ve Avukatlardan oluşan yargı mensupları, idari personel ve konuklar katıldı.
Resepsiyonun açılışında konuşan Mersin Barosu Mut Temsilcisi Avukat M. Müfit Seymen, 2019’un yargı bakımından Mut için şanslı bir yıl olacağının göründüğünü ifade etti. Bunun nedenini 2019 yılında görev yapacak genç ve çiçeği burnunda hakim ve savcıların olmasına bağlayan Seymen, “Daha başlamadan, gelir gelmez gerçekten başarılı çalışmalarını, büyük bir fedakarlık içerisinde bu mesleği sevdiklerini gördük. Bundan çok memnunuz” dedi.
Adliyenin ve avukatların sıkıntılarının olduğunu, ama bu sıkıntıları hep beraber aşacaklarını kaydeden Seymen, bu aşamada kendilerine yargının tecellisinde destek olan herkese teşekkürlerini iletti.

“YARGI SIKINTIDA”

Adli yılın başarılı olmasını dileyen Seymen, şunları söyledi: “Yargıtay Başkanımızın konuşmasında dillendirdiği gibi, Yargıtay’da bir milyonun üstünde dosya yıllarca görüşülüp gönderememiş ve Bölge Adliye Mahkemelerinin kuruluşuyla bunun sadece yüzde otuzunu azaltabildiklerini söylemişti. Bu yılki konuşmasını izleyemedim, ama biraz daha azalsa da Mut’taki adliyemizde de biz bunu yaşıyoruz. Her birimizin, avukatlarımızın 5 yıldır, 4 yıldır Yargıtay’dan dönmeyen dosyaları var. Mahkemeler burada karar veriyor aceleyle, ama 4 yılda 5 yılda Yargıtay’dan dosya gelmedi miydi, bunun hiç bir ehemmiyeti kalmıyor. Bölge Adliye Mahkemeleri kuruldu umutlandık. Oradan da 1 yıldır, 2 yıldır dönmeyen dosyalar var. Yani adliye, hem Bölge Adliye’de hem Yargıtay’da ciddi sıkıntı var. Kendi küçük Mut ilçemizde de yerel sıkıntılarımız var.”

“YARGI REFORMUNA İHTİYAÇ VAR”

Ülkemizde yargının bir reforma ihtiyacı olduğunu ve gündemde de bu konunun bulunduğunu ifade eden Seymen, “Yargı reformuyla bir takım yargı sorunlarını halledebileceğimiz inancındayız. Ve bir an önce o yargı reformunun gerçekleştirilmesini bekliyoruz. Bu kadar küçük bir ilçede 40, 50, 60 avukatın ne yapabileceğini, ne kazanabileceğini artık sizlerin takdirine bırakıyoruz. O sıkıntıların da bu yargı reformu içerisinde halledilebileceğini düşünüyoruz ve bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“GÖREV VE SORUMLULUKLARIMIZ HASSAS VE ÖNEMLİ”

Resepsiyonda konuşan Mut Cumhuriyet Başsavcısı Zübeyde Yılmaz, “Adaletin tesisi anlamında görev ve sorumluluklarımız oldukça hassas ve önemli. Bu bilinçle geçireceğimiz hayırlı, sağlıklı bir adli yıl temenni ediyorum” dedi.

“ADALET SAĞLAMAK ZORDUR”

Adli Yıl resepsiyonunda konuşan İlçe Kaymakamı Muammer Köken ise, yargı mensuplarının yüklerinin ağır olduğunu belirterek, “Adalet sağlamak zordur. Çünkü birisinin menfaatine olan, öbürünün menfaatine olmadığı için, herkesi memnun etmek adli teşkilatta çok zordur. Ama şu vardır ki; bazı şeyleri zaman bir şekilde çözer, insanların gönlü mutmain olur. Ancak, geciken adalet de adalet değildir, anlayışı her zaman hakimdir. Biz de idare olarak, kolluk kuvvetlerimiz olarak kendilerine her türlü yardımı göstereceğimizi taahhüt ediyoruz” dedi.
Adli yılın hayırlı olmasını dileyen Kaymakam Köken, “Evet adaletin o simgesinde olduğu gibi, terazinin doğru tartmasını, sizleri vicdanlarınızla beraber bırakıyor, saygılar sunuyorum” diyerek konuşmasını noktaladı.
Yapılan konuşmaların ardından resepsiyon, konuklara ikramlar ve yapılan sohbetlerle sona erdi.

Tema Tasarım | Osgaka.com